Krem podgrzybkowy z oliwą truflową i creme fraiche

Krem podgrzybkowy jest to danie, które nie wymaga od nas dużo pracy, jednak potrzebuje czasu. Jednak smak wynagrodzi Wam czekanie i prawdopodobnie będziecie chcieli powtórzyć ten przepis kolejny raz.

Przygotowanie należy zacząć od creme fraiche.

Banalnie prosty w przygotowaniu ale niesamowicie wszechstronny dodatek nie tylko do zup, niezastąpiony surowiec w kuchni. Można po prostu powiedzieć, że to bardzo gęsta kwaśna śmietana, jednak dania przygotowane z jej dodatkiem nabiorą niepowtarzalnego charakteru.

Creme fraiche  

350g śmietanki 30%

130g maślanki

Oba składniki mieszamy, ze sobą i zostawiamy w temperaturze pokojowej na 2 dni.

Wywar do kremu

300g podgrzybków mrożonych Leśne Skarby

3 duże marchewki

1 pietruszka

½ korzenia selera

2 duże cebule

5 ząbków czosnku

gałązka tymianku

1 listek laurowy

5 ziarenek ziela angielskiego

Nastawiamy piekarnik na 200°C. Warzywa przemywamy, ale ich nie obieramy, usuwamy jedynie niejadalne części. Kroimy na mniejsze kawałki, mieszamy na blasze do pieczenia razem z olejem i wstawiamy do piekarnika na 20 minut. Przyprawy prażymy delikatnie na patelni, aby uwolnić więcej ich aromatu, a następnie wrzucamy na dno garnka, w którym będziemy gotować wywar. Dodajemy tymianek, grzyby oraz warzywa, zalewamy wszystko 5 litrami zimnej wody. Wstawiamy garnek na palnik, doprowadzamy płyn do wrzenia, zmniejszamy płomień na najmniejszy i gotujemy i zostawiamy na ok. 6 godzin. W ten sposób wyciągniemy najwięcej smaku z naszych składników. Kiedy wyznaczony czas upłynie zlewamy wywar przez gęste sito do pustego garnka.

Krem grzybowy

1kg podgrzybków mrożonych Leśne Skarby

1l wywaru grzybowego

200g cebuli

150ml białego wytrawnego wina

100g ziemniaków

50g śmietanki 30%

20g masła

2 ząbki czosnku

2 łyżki oliwy truflowej

sól, pieprz do smaku

tłuszcz do smażenia

W garnku rozgrzewamy tłuszcz do smażenia. Cebulę, grzyby i ziemniaki tniemy na drobne kawałki, wrzucamy do garnka i delikatnie przesmażamy, dodajemy pocięty czosnek i masło. Kiedy czosnek się zarumieni, dodajemy białe wino i na wolnym ogniu, odparowujemy płyn. Następnie wlewamy wywar grzybowy i na średnim ogniu, gotujemy zupę, do momentu aż ziemniaki będą miękkie. W tym momencie dodajemy śmietankę i całość gotujemy jeszcze 5 min. Kolejnym krokiem jest zblendowanie wszystkiego na gładki krem i przetarcie przez drobne sito. Gdy to zrobimy ponownie umieszczamy zupę w garnku, doprawiamy solą, pieprzem i oliwą truflową. Ciekawym dodatkiem dla przełamania smaku jest też parę kropel białego octu winnego. Smacznego!

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ

Bez kategorii

Może Ci się spodobać

Dodaj komentarz